题目内容双击单词支持查询和收藏哦~
收藏
纠错
It takes 1 pound of flour to make y cakes. The price of flour is w dollars for x pounds. In terms of w, x and y, what is the dollar cost of the flour required to make 1 cake?
-
A.$$\frac{xy}{w}$$
-
B.$$\frac{y}{wx}$$
-
C.$$\frac{w}{xy}$$
-
D.$$\frac{wx}{y}$$
-
E.wxy
C显示答案